Proponowana przez rząd stawka czynszu na poziomie od 10 do 20 zł za mkw., w zależności od lokalizacji mieszkania, to według ekspertów atrakcyjna propozycja na tle stawek rynkowych. Jak zawsze na rynku nieruchomości, średnie stawki są bardzo zróżnicowane, ze względu na lokalizację. W Warszawie wynoszą one około 50 zł za metr kwadratowy, w innych dużych miastach 25-35. Cena zapowiadana  przez przedstawicieli rządu będzie więc w przypadku największych miast bardzo atrakcyjna – komentuje Marcin Krasoń z Home Broker

Zapowiadane stawki to dobra wiadomość dla najemców, ale zła dla właścicieli mieszkań na wynajem. Bartosz Turek z Lion’s Banku przewiduje, że jeśli program będzie popularny, a ma szanse, to kłopoty mogą mieś ci, którzy zainwestowali w mieszkania, żeby je wynajmować, ponieważ stawki w rządowych czynszówkach będą nawet o połowę niższe niż na wolnym rynku.

Większość analityków nie spodziewa się jednak szybkiego ani dużego spadku rynkowych cen najmu. Marcin Krasoń uzasadnia to następująco:  “Spadki nastąpią  jedynie w ograniczonym zakresie, ponieważ zasięg tego programu będzie ograniczony. Co prawda teoretycznie każdy będzie mógł skorzystać z programu Mieszkanie+, ale w praktyce ci lepiej zarabiający będą musieli czekać w kolejce przez lata – dodaje Krasoń.